690 177 055 lub (23) 6923649 centrumterapeutyczne.pultusk@gmail.com
Kiedy pójść z dzieckiem do logopedy – kilka słów o specjaliście logopedzie we wczesnej interwencji

Kiedy pójść z dzieckiem do logopedy – kilka słów o specjaliście logopedzie we wczesnej interwencji

Często w swojej praktyce logopedycznej spotykam się z ogromnym zdziwieniem, gdy mówię o ważnej roli logopedy w okresie noworodkowym, a jeszcze większe zdziwienie wywołuję gdy opowiadam o okresie przygotowania do ciąży oraz okresie prenatalnym. Logopeda to zawód rozwijający się i obecnie w kręgu jego zainteresowań są profilaktyka logopedyczna, wczesna interwencja oraz cały zakres pomocy terapeutycznej do okresu później starości i śmierci.
Zatem kiedy najlepiej skorzystać z konsultacji logopedy?
Ważnym momentem dla rodzica jest okres narodzin dziecka i związana z nim rewolucja jego dotychczasowego funkcjonowania. Już w tym momencie można zwrócić się do logopedy, w celu oceny narządów mownych, takich jak: wargi, język, całe wnętrze jamy ustnej, aby zorientować się czy maluch nie ma nieprawidłowej budowy anatomicznej okolicy ustno-twarzowej. Dodatkowo logopeda jest w stanie sprawdzić funkcje orofacjalne, czyli stwierdzić czy dziecko nie ma zaburzeń napięcia mięśniowego w tym obszarze. Prawidłowa budowa okolicy ustno-twarzowej oraz jej prawidłowe funkcjonowanie warunkuje procesy ssania – bazowe w początkowym okresie rozwoju dziecka. Logopeda może okazać się specjalistą niezbędnym w procesie usprawniania funkcji ssania dziecka, a w konsekwencji prawidłowego karmienia.
Rodzicu, jeśli twoje dziecko wykazuje problemy prawidłowym pobieraniem pokarmów w okresie noworodkowym i niemowlęcym – logopeda może okazać się specjalistą, który pomoże Tobie i dziecku w tej czynności.

Author Info

admin

No Comments

Post a Comment